Nymburské parky
Po procházce za památkami možná uvítáte možnost posezení a odpočinku v některém z místních parků a parčíků.
Mezi nejoblíbenější patří Park Pod Hradbami, kde při posezení na některé z laviček máte doslova na dosah středověké hradby, vodní opevnění i řeku Labe. Zatímco si jen pár kroků od centra města budou děti na pískovišti stavět hrad z písku, můžete pozorovat labutě a jiné vodní ptactvo nebo kolem projíždějící cyklisty a bruslaře – vede tudy totiž hojně využívaná Labská stezka, která kopíruje břeh řeky. Právě u hradeb se díky jejich jedinečné atmosféře koná většina městských kulturních akcí.
Největším městským parkem s řadou vzácných dřevin je anglický Park Na Ostrově. Ostrov, známý již z historických zpráv ze 16. století pod jménem Topol nebo Topolí, byl v letech 1918-1920 v návaznosti na rozsáhlou regulaci řeky upraven architektem F. J. Thomayerem a městským zahradníkem Antonínem Veselým na anglický park. Ač je původní ráz parku dnes již částečně narušen, roste zde řada vzácných cizokrajných dřevin. Stačí po lávce pro pěší nebo přes zdymadlo vodní elektrárny přejít řeku a v části města zvané Zálabí se můžete vydat na libovolně dlouhou procházku. Po břehu řeky, která tvoří přirozenou hranici parku, totiž vede cyklisty a bruslaři oblíbená Labská stezka. Pokud se nechcete procházet po asfaltové cyklostezce, stačí si jen vybrat některou z užších zpevněných cest, třeba tu podél starého ramene řeky. Ostrov je místem jako stvořeným pro romantická dostaveníčka a pro provozování sportů. Na park navazují Tyršovy sady s letní Sokolovnou se zázemím pro letní sporty (tenis, volejbal, basketbal) a také Sportovní centrum, jedno z nejkvalitnějších zařízení pro sportovce v republice. A tak se vám může stát, že při procházce lesoparkem kolem vás proběhne desetibojař Roman Šebrle, oštěpařka Barbora Špotáková, hráči mistrovského klubu Basketball Nymburk či fotbalisté některého z našich prvoligových týmů. Pokud při procházce dostanete chuť na něco dobrého, tak posedět a občerstvit se můžete na venkovní terase hotelu Ostrov nebo v občerstvení u tenisových kurtů v zadní části Sportcentra. Více informací o parku si můžete přečíst zde.
Park Hrdinů není jen místem, kde se dá u vodní fontánky posedět na lavičce, ale je také místem památníku Mistra Jana Husa, památníku obětem 1. světové války a 2. národního odboje a místem, kde se nachází jediný místní památný strom. Více než 250letý jasan ztepilý je 22 m vysoký a jeho obvod kmene, měřeno ve výšce 1,3 m nad zemí, má 742 cm.
Park V Kolonii jste mohli vidět v pořadu Šumná města. Nachází se tu totiž architektonicky ojedinělá obytná čtvrť, postavená pro železničáře.
Poblíž hlavního nádraží se nachází Park Ing. Wilhelma Hellwaga, nesoucí jméno stavitele výše zmíněné železničářské kolonie.
O trochu blíž k centru je park nesoucí jméno známého lékaře - Park Dr. Antonína Brzoráda s malou fontánkou a lavičkami. Právě v tomto parku proti nemocnici se nachází nejen Husův sbor (kostel Církve československé husitské), ale i busta spisovatelky Boženy Němcové.
Park U Vodárenské věže kromě laviček a dětského hřiště nabízí možnost osvěžení se vodou z pítka. Již podle názvu je zřejmé, že tu najdete i funkční secesní vodárenskou věž, která je veřejnosti nepřístupná. Park je z jedné strany lemován dochovaným středověkým vodním příkopem, kterým dodnes proudí říční voda. Na konci května se tu pořádá folkový festival Ve stínu vodárenské věže.
Menší travnatá plocha se stromy za budovou soudu, Park Ing. Emila Zimmlera, nese jméno místního rodáka. Tento uznávaný vodohospodářský pracovník je nejvíce spojován s Labem - podílel se na regulaci řeky, výstavbě přístavu, hydroelektrárny i železobetonového mostu.
Malá zatravněná plocha na Kostelním náměstí, která nese název Park Na Hradišti, je tím nejlepším místem pro obdivování krás gotického chrámu sv. Jiljí. Na lidi sedící na lavičkách tak o to více působí 66 metrů vysoká chrámová štíhlá věž, která je jedním z důležitých místních orientačních bodů. Proti parčíku, na místě dnešního soudu, stával gotický královský hrad, založený současně s městem ve 2. pol. 13. století.
Nevelký Svatojánský park najdete jen pár kroků od Náměstí Přemyslovců, u parkoviště mezi mostem a lávkou přes Labe. Na okraji parkoviště stojí na původním místě socha sv. Jana Nepomuckého, kterou v roce 1696 vytvořil Jan Brokoff. Socha s nikou byla součástí zde stávajícího domu, kde se narodil spisovatel František Rachlík. Jen o pár metrů dál se u dnešní Základní školy Tyršova nachází kaple sv. Jana Nepomuckého, součást bývalého kláštera dominikánů.
Svatojiřský park u zimního stadionu dostal jméno podle místního renesančního kostelíku – kostel sv. Jiří. Už jen kostelík a dvě hrobky připomínají, že se tu až do 60. let 20. století nacházel hřbitov.