Komunitní plánování sociálních služeb v Nymburce

Historie komunitního plánování sociálních služeb v Nymburce sahá do roku 2008, kdy nejprve Rada města a následně Zastupitelstvo města Nymburk schválilo popisovaný proces. První koordinátorkou komunitního plánování sociálních služeb byla jmenována pracovnice odboru sociálních věcí Městského úřadu Nymburk Mgr. Petra Budinová.

Dne 1. 12. 2008 se uskutečnila první veřejná pracovní schůzka, během níž byla ustanovena Řídící skupina a tři pracovní skupiny – Osoby v krizi a ohrožené sociálním vyloučením, Rodina a děti, Senioři a osoby se zdravotním postižením. Do činnosti pracovních skupin se zapojily osoby z řad zadavatelů sociálních služeb, poskytovatelů i samotných uživatelů.

V roce 2009 se také za přispění Humanitárního fondu Středočeského kraje začalo pracovat na analýze potřeb jednotlivých uživatelů sociálních služeb a analýze poskytovatelů sociálních služeb. V témže roce byla také zahájena spolupráce s Centrem pro komunitní práci střední Čechy prostřednictvím metodického vedení Martiny Macurové. V září 2009 proběhla za pomoci zmíněného centra SWOT analýza města Nymburk v sociální oblasti. Proces komunitního plánování sociálních služeb v Nymburce byl negativně ovlivněn odchodem koordinátorky Mgr. Petry Budinové. Bývalá koordinátorka však i po svém odchodu aktivně spolupracovala s městem Nymburk při přípravě plánu rozvoje sociálních služeb. V říjnu 2009 se ujala koordinace procesu vedoucí odboru sociálních města Nymburk paní Helena Růžičková.

V roce 2010 se událo hned několik důležitých událostí. Byla obnovena činnost pracovních skupin. Na jejich setkání byla připravena základní struktura Střednědobého plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb města Nymburk, který byl v prosinci roku 2010 nejprve Radou města a posléze i Zastupitelstvem města Nymburk schválen. Dále byl v červnu téhož roku připraven do tisku historicky první Katalog sociálních a návazných služeb města Nymburk.

V roce 2011 město Nymburk obdrželo finanční prostředky z Evropského sociálního fondu z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost na projekt „Podpora komunitního plánování sociálních služeb v Nymburce.“ Bližší informace o tomto projektu naleznete v záložce Informace o projektu. Tím pádem se mohl začít aktivně naplňovat Střednědobý plán. V červnu byla obnovena činnost řídící skupiny a pracovních skupin, v jejichž názvech došlo k drobným změnám. Další aktuální informace o dění v projektu, informace o činnosti města a dalších organizací v sociální oblasti budou pravidelně vkládány do záložky Aktuality na těchto internetových stránkách.

Na závěr krátkého shrnutí vývoje komunitního plánování sociálních služeb v Nymburce bychom chtěli poděkovat všem osobám a organizacím, které se na plánování aktivně podíleli. Pevně věříme, že společná práce na komunitním plánování zajistí občanům města Nymburk kvalitní dostupnost všech potřebných služeb.