Název situace Vydání občanského průkazu s čipem
Odbor řešící tuto problematiku Odbor správních činností
Předmět situace Občanský průkaz je veřejná listina, kterou jeho držitel prokazuje svou totožnost a skutečnosti v ní uvedené.

Občanský průkaz umožňuje uložení nebo užití dat potřebných pro elektronickou identifikaci a autentizaci držitele občanského průkazu nebo pro jiné elektronické úkony.

Občanský průkaz je povinen mít občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, pokud nemá omezenou svéprávnost.

Občanský průkaz má právo mít také občan mladší 15 let, občan s omezenou svéprávností nebo občan bez trvalého pobytu na území ČR.

Občanský průkaz se vydává s platností na dobu 10 let občanu staršímu 15 let, s platností na dobu 5 let občanu mladšímu 15 let. Je-li občan starší 70 let, vydává se mu občanský průkaz s platností na dobu 35 let. Jestliže osobě starší 12 let není možné dočasně pořídit otisky prstů rukou, vydá se jí občanský průkaz s platností na 1 rok.

Informace k elektronickým funkcím občanského průkazu: https://info.eidentita.cz/eop/
Kdo je oprávněn v této zaležitosti jednat • Občan ČR starší 15 let (do 30 dnů od dovršení věku 15 let);
• zákonný zástupce za občana mladšího 15 let;
• poručník, opatrovník, pěstoun, pečující osoba, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kteří pečují na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let;
• ustanovený opatrovník za občana staršího 15 let, pokud není způsobilý požádat sám,
• člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana staršího 18 let bylo schváleno příslušným orgánem veřejné moci.

K podání žádosti o vydání občanského průkazu nelze zmocnit jinou osobu.

K převzetí občanského průkazu může jeho držitel zmocnit jinou osobu, která se prokáže zvláštní plnou mocí s úředně ověřeným podpisem žadatele, a to pouze ze závažných důvodů (omezení osobní svobody, dlouhodobé zdravotní důvody nebo jiné závažné důvody).
Jaký je postup pro řešení situace K podání žádosti se vyžaduje osobní přítomnost držitele občanského průkazu.

Žádost vyřizuje příslušný úřad s využitím údajů vedených o žadateli v informačních systémech veřejné správy, aniž by žadatel vyplňoval jakýkoliv formulář. Současně se pořídí biometrické údaje, digitalizované zobrazení obličeje občana a jeho vlastnoručního podpisu.
Jakým způsobem zahájit řešení této situace
Na kterém úřadě můžete tuto životní situaci řešit Na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze na úřadu městské části určeném Statutem hlavního města Prahy.

Žádáte-li o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin pracovního dne, můžete podat žádost také na pracovišti Ministerstva vnitra
Občanský průkaz vydávaný do 24 hodin lze převzít pouze na pracovišti Ministerstva vnitra

Od 1. ledna 2025 bude možné vyřizovat žádosti o občanské průkazy rovněž v zahraničí prostřednictvím pověřených zastupitelských úřadů (seznam zveřejní k uvedenému datu Ministerstvo zahraničních věcí na svých internetových stránkách).

Pro občany, kteří se chtějí dostavit na obecní úřad obce s rozšířenou působností v Nymburce, je příslušný k řešení situace:

Odbor správních činností, budova „C“ U Staré sladovny 390,
2. poschodí – oddělení správních činností
tel. 325 501 526, 325 501 524, 325 501 521

Úřední hodiny:
Po 8:00–17:30 h
St 8:00–17:00 h
Čt 7:00–11:00 h
S kým můžete tuto situaci řešit
Jaké doklady a informace je třeba mít sebou Občan, který žádá o vydání občanského průkazu, popřípadě osoba, která za něj podává žádost, jsou povinni prokázat svou totožnost. Průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství (např. platný občanský průkaz nebo cestovní pas).

Vydání prvního občanského průkazu
Rodný list, případně doklad o státním občanství ČR (vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji) nebo cestovní pas.

Vydání prvního občanského průkazu po nabytí státního občanství ČR
Rodný list a doklad o státním občanství ČR.

Vydání prvního občanského průkazu žadateli, který nemá trvalý pobyt na území ČR
Rodný list a doklad o státním občanství ČR nebo cestovní pas.

Vydání prvního občanského průkazu občanovi s omezenou svéprávností
Navíc rozhodnutí o omezení svéprávnosti. Není-li tento občan způsobilý k podání žádosti o vydání občanského průkazu, žádost za něho podává opatrovník.

Vydání nového občanského průkazu
Dosavadní občanský průkaz. Nemůže-li žadatel předložit dosavadní občanský průkaz, nebo je-li dosavadní občanský průkaz neplatný, je povinen předložit rodný list, případně doklad o státním občanství ČR (vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji) nebo průkaz totožnosti (viz výše). Nemůže-li žadatel předložit žádný z výše uvedených dokladů, je povinen prokázat svou totožnost jiným hodnověrným způsobem.

Vydání nového občanského průkazu žadateli, který nemá trvalý pobyt na území ČR
Rodný list a doklad o státním občanství ČR nebo průkaz totožnosti (viz výše).

Vydání nového občanského průkazu občanovi s omezenou svéprávností
Navíc rozhodnutí o omezení svéprávnosti. Není-li tento občan způsobilý k podání žádosti o vydání občanského průkazu, žádost za něho podává opatrovník.

Vydání občanského průkazu žadateli, který ukončil pobyt v cizině
Rodný list a doklad o státním občanství ČR nebo cestovní pas

Vydání občanského průkazu držiteli dočasného občanského průkazu
Dočasný občanský průkaz a rodný list.

Pokud jsou při zpracování údajů uvedených v žádosti o vydání občanského průkazu zjištěny rozpory těchto údajů s údaji vedenými v informačních systémech veřejné správy, je občan vyzván k předložení dokladů osvědčujících skutečnosti potřebné k odstranění těchto rozporů. Do jejich předložení mu nebude umožněno žádost podat. O této skutečnosti lze na požádání vydat potvrzení.

Doklady potřebné k vydání občanského průkazu musí být předloženy v originále, ověřeném opisu nebo ověřené kopii.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Jaké jsou správní a jiné poplatky Správní poplatky lze uhradit hotově nebo platební kartou.

Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne1000 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne osobám mladším 15 let 500 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů 500 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů osobám mladším 15 let 300 Kč
Přijetí žádosti o vydání dočasného OP bezprostředně po nabytí státního občanství ČR200 Kč
Přijetí žádosti o vydání dočasného OP bezprostředně po nabytí státního občanství ČR osobám mladším 15 let300 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP osobě mladší 15 let100 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP osobě, která dosáhla věku 15 let a nemá trvalý pobyt na území České republiky200 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP za poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat pro elektronické využití OP nebo obsahující neoprávněně provedené zápisy200 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP z jiného osobního důvoduv době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu200 Kč
Umožnění převzetí OP u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který osoba uvedla v žádosti100 Kč
Poskytnutí součinnosti při správě státních dat pro elektronické využití OP obecním úřadem obce s rozšířenou působností100 Kč
Jaké jsou lhůty pro vyřízení 30 dnů ode dne podání žádosti.

Za příplatek je možné vydat občanský průkaz ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin pracovního dne. Občanský průkaz vydaný do 24 hodin pracovního dne lze vyzvednout pouze na pracovišti Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx
Podle kterého právního předpisu se postupuje Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech (v textu dále jen „zákon o občanských průkazech“);
vyhláška č. 281/2021 Sb., k provedení zákona o občanských průkazech a některých ustanovení zákona o cestovních dokladech a zákona o základních registrech.

Doplňující zákony a předpisy:
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů;
zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů;
zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností Napomenutí nebo pokutu lze uložit tomu, kdo byl uznán vinným z přestupku podle § 65 zákona o občanských průkazech.
Dle § 65 odst. 4 zákona o občanských průkazech je horní hranice pokut stanovena podle závažnosti u jednotlivých přestupků na 10.000 Kč nebo 15.000 Kč.
Kdy byla situace aktualizována 02.11.2021
Dodatky k životní situaci Pokud občan sdělí, že si nepřeje zapsání údaje o rodinném stavu nebo partnerství, tento údaj se do občanského průkazu nezapíše.

Do občanského průkazu nelze zapsat manžela, partnera ani děti a od 2. srpna 2021 ani titul nebo vědeckou hodnost.

Občanský průkaz lze použít také jako cestovní doklad při cestách do zemí EU a některých dalších států. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s ustřiženým rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Seznam států, které uznali občanský průkaz jako cestovní doklad ZDE.

Rezervační systém:
Pro přednostní odbavení se mohou občané objednat na přepážku občanských průkazů prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách města, odkaz: https://v3.kadlecelektro.cz/obj/index.php?id=25

Občany, kteří nemají přístup k internetu, objedná do rezervačního systému pracovnice Odboru správních činností, tel. 325 501 524.

Podrobné informace k občanským průkazům najdete na webu Ministerstva vnitra: https://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d

Další životní situace a návod na jejich řešení naleznete na adrese http://www.mesto-nymburk.cz