Název situace Ztráta nebo odcizení občanského průkazu
Odbor řešící tuto problematiku Odbor správních činností
Předmět situace Občan je povinen chránit občanský průkaz před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo jeho zneužitím.
Občan je povinen neprodleně ohlásit, pokud nastane některá z výše uvedených skutečností.
Ohlášením ztráty nebo odcizení končí platnost občanského průkazu.
Kdo je oprávněn v této zaležitosti jednat • Držitel občanského průkazu starší 15 let;
• za držitele mladšího 15 let zákonný zástupce nebo
• poručník, opatrovník, pěstoun, pečující osoba, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, (na základě soudního rozhodnutí);
• opatrovník za osobu starší 15 let, pokud není způsobilá jednat ve věci občanského průkazu sama (na základě soudního rozhodnutí);
• člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana staršího 18 let bylo schváleno příslušným orgánem veřejné moci;
• zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem držitele občanského průkazu.
Jaký je postup pro řešení situace Ztrátu nebo odcizení občanského průkazu občan neprodleně nahlásí osobně, prostřednictvím své datové schránky nebo e-mailem na adresu elektronické pošty příslušného správního orgánu (v tomto případě musí být zpráva podepsána uznávaným elektronickým podpisem). Od 2. srpna 2023 bude možné hlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu prostřednictvím elektronické aplikace.
Údaje o ztrátě nebo odcizení budou zavedeny do informačního systému evidence občanských průkazů. Následně budou čísla těchto občanských průkazů zveřejněna na webových stránkách Ministerstva vnitra v databázi neplatných dokladů, v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu tak, aby se předešlo zneužití občanského průkazu.
Občan je povinen do 15 dnů ode dne ohlášení ztráty nebo odcizení požádat o vydání nového občanského průkazu.

Držitel občanského průkazu je povinen odevzdat neprodleně ke znehodnocení občanský průkaz, který ohlásil jako ztracený nebo odcizený a který po ohlášení nalezl.

Každý, kdo nalezne občanský průkaz vydaný jiné osobě, je povinen jej neprodleně odevzdat.
Jakým způsobem zahájit řešení této situace
Na kterém úřadě můžete tuto životní situaci řešit Na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části určeném Statutem hlavního města Prahy) nebo na Policii České republiky.
Pokud občan současně podává žádost o vydání občanského průkazu ve zrychleném režimu, může ztrátu nebo odcizení ohlásit též Ministerstvu vnitra.
V zahraničí se ztráta nebo odcizení hlásí na pověřeném zastupitelském úřadu ČR.

Pro občany, kteří se chtějí dostavit na obecní úřad obce s rozšířenou působností v Nymburce, je příslušný k řešení situace:

Odbor správních činností, budova „C“ U Staré sladovny 390,
2. poschodí – oddělení správních činností,
tel. 325 501 526, 325 501 524, 325 501 521.


Úřední hodiny:
Po 8:00–17:30 h
St 8:00–17:00 h
Čt 7:00–11:00 h
S kým můžete tuto situaci řešit
Jaké doklady a informace je třeba mít sebou Pokud ztrátu nebo odcizení občanského průkazu hlásí držitel tohoto průkazu, nejsou potřeba žádné další doklady.
Pokud ztrátu hlásí za držitele jiná osoba, prokáže svou totožnost, případně předloží stejné doklady, které se předkládají k vydání občanského průkazu (viz životní situace „Vydání občanského průkazu s čipem“). Zmocněnec předloží zvláštní plnou moc s úředně ověřeným podpisem držitele občanského průkazu.

Občan, který po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu žádá o vydání nového občanského průkazu, popřípadě osoba, která za něj podává žádost, jsou povinni prokázat svou totožnost.

Průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství (kromě platného občanského průkazu např. platný cestovní pas).

Totožnost je možné prokázat též jiným hodnověrným způsobem (v určitých případech např. platným řidičským průkazem, příp. svědeckou výpovědí dvou svědků s platnými průkazy totožnosti).
Občan, který nemá žádný platný doklad totožnosti, předloží alespoň rodný list.

Podrobné informace k předkládání dokladů viz životní situace „Vydání občanského průkazu s čipem“.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici Formulář k ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu obdrží občan na Odboru správních činností.

Žádost o vydání nového občanského průkazu zpracovává úředník s využitím informačních systémů.
Jaké jsou správní a jiné poplatky Správní poplatky lze uhradit hotově nebo platební kartou.

Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu za za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat pro elektronické využití občanského průkazu nebo obsahující neoprávněně provedené zápisy200 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne1.000 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne osobám mladším 15 let500 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů500 Kč
Přijetí žádosti o vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů osobám mladším 15 let 300 Kč
Jaké jsou lhůty pro vyřízení Údaje o ztraceném nebo odcizeném občanském průkazu se zadávají do informačního systému evidence občanských průkazů neprodleně po jejich ohlášení.

Po oznámení ztráty nebo odcizení je občan povinen nejpozději do 15 dnů požádat o vydání nového občanského průkazu.

Občanský průkaz se vydává ve lhůtě 30 dnů ode dne podání žádosti, případně za příplatek ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin pracovního dne (viz životní situace „Vydání občanského průkazu s čipem).
Podle kterého právního předpisu se postupuje Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech (v textu dále jen „zákon o občanských průkazech“);
vyhláška č. 281/2021 Sb., k provedení zákona o občanských průkazech a některých ustanovení zákona o cestovních dokladech a zákona o základních registrech.


Doplňující zákony a předpisy:
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů;
zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů;
zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností Za porušení povinnosti chránit občanský průkaz před ztrátou nebo odcizením, nebo za porušení povinnosti odevzdat ke znehodnocení občanský průkaz, u kterého držitel ohlásil ztrátu nebo odcizení a poté jej nalezl, lze uložit napomenutí nebo pokutu do 10.000 Kč.
Za přestupek, kterého se dopustila osoba, která má povinnost mít občanský průkaz a nepožádala o vydání nového občanského průkazu do 15 dnů ode dne, kdy ohlásila ztrátu nebo odcizení dosavadního občanského průkazu, nebo si nový občanský průkaz nepřevzala, lze uložit napomenutí nebo pokutu do 15.000 Kč.

Výše uvedené přestupky lze projednat příkazem na místě. Podpisem příkazového bloku obviněným se příkaz na místě stává pravomocným a vykonatelným rozhodnutím.

Opravné prostředky
Proti rozhodnutí o přestupku lze podat odvolání. Proti příkazu na místě se nelze odvolat.
Kdy byla situace aktualizována 02.11.2021
Dodatky k životní situaci Rezervační systém:
Pro přednostní odbavení se mohou občané objednat na přepážku občanských průkazů prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách města, odkaz: https://v3.kadlecelektro.cz/obj/index.php?id=25

Občany, kteří nemají přístup k internetu, objedná do rezervačního systému pracovnice Odboru správních činností, tel. 325 501 524.

Další životní situace a návod na jejich řešení naleznete na adrese http://www.mesto-nymburk.cz