Detail akce

06.10. 2022 - 08.10. 2022
Den architektury v Nymburce 2022


Další informace na: https://www.knihovna-nbk.cz/…
čtvrtek 6. října od 17:30 hodin v Městské knihovně Nymburk: Jak se z koně stalo kolo a jak se mu žije ve městě? - Přednáška spisovatele Ondřeje Buddeuse se zaměří na městskou cyklistiku, živé téma současných měst. Ondřej je editorem knížky "Je to jízda: o svobodě na kole – ve městě i krajině", která vyšla loni. Městská cyklistika má nejen pozoruhodnou historii, z níž vychází kolo jako mechanický kůň zrozený z klimatické krize začátku 19. století. Je i nepřehlédnutelným tématem současnosti – pro jedny vize cesty z krize, pro jiné otravný prvek veřejných komunikací či dokonce politický problém. Ondřej Buddeus, spisovatel, pedagog pražské Akademie výtvarných umění a také editor knížky ve své přednášce nabídne některé osobní i širší perspektivy k tomuto živému tématu současných měst.

sobota 8. října od 15 hodin na Městském hřbitově, Lipová 563/20: Komentovaná prohlídka nymburského krematoria – Prohlídka nymburského krematoria připomene mimo jiné letošní výročí Bedřicha Feuersteina. Historik architektury Jakub Potůček sice neopomene osobnost architekta Bedřicha Feuersteina (1892–1936) ani význam první puristické realizace v Československu, zaměří se však zejména na roli nové architektury, kterou před sto lety v touze po spravedlivějším životě hledala nejmladší generace umělců sdružená v Devětsilu či kolem revue Stavba. Součástí komentované prohlídky bude vernisáž komorní puristické instalace ve vitríně v pasáži Městské knihovny Nymburk.

sobota 8. října od 18 hodin v kině Sokol, Tyršova 180 / 14 - Projekce filmového dokumentu Čiary v rámci festivalu Film a architektura – Černobílý snímek z Bratislavy Čiary osciluje mezi intimními portréty zdánlivě náhodných protagonistů a společensko-kritickou výpovědí o vlivu urbanistické transformace na osobní i komunitní život.

Přílohy:


zpět na přehled

Kudyznudy.cz - tipy na výlet